Görentaş Köyü

Büyük ülkemizin yeşil Bozkurt’unun güzel Göretaş’ı, eskilerin Gerdiç’i.  İnsanın kendini ait hissettiği, sahiplendiği ve memleketine olan sevgisinin en güzel ifadesi vefası ona verdiği değerdir. İste bizler bu duygu ile 1995 senesinin Ekim ayında çoğunluğumuza gurbette ev sahipliği yapan İstanbul ili Beykoz ilçesinde küçük ama bu günlerin başlangıcı olan İncirköy mahallesi Çukurçayır’da  Görentaş köyü derneğini kurduk. Ülkemizin Cumhuriyet savaşı zaferinde ülkesi için vefasını gösteren şehit, gazi olan atalarımızı torunları olarak bizlerde memleketimize vefamızı göstermemiz gerekmektedir. Derneğimiz İstanbul veya bütün gurbetteki hemşerilerimizin sosyal ve kültürel etkinlikler ile kaynaşmayı ve yardımlaşma zemini sağlamaya çalışırken, memleketimize ve köyümüze kalıcı eserler bırakmak için de çalışmalar yapmaktadır.

koy

İstanbul’da dernek merkezimizde yapılan ve herkes tarafından itibar edilen her yıl Ekim ayının ikinci pazarı ‘’Görentaş Derneği Geleneksel Kestane Günü’’ başta olmak üzere Ramazan ayı içindeki iftar programı, geziler, geceler ile sosyal faaliyetler yaparak birlikteliği ve yardımlaşmayı Görentaş köyü camii, okulu, lokali, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları ile köyümüze kalıcı işler bırakmayı, sosyal hizmetler ile modern bir yerleşim yeri oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda her bir Görentaşlı hemşerimizin derneğimize destek ve katkıda bulunması bizlerin tek istediğidir.

Derneğimizin kuruluşunun 20. Yılı münasebeti ile açılan bu internet sitesi ile günümüz iletişim kanalları üzerinden sizlere daha etkin ve kolay bir şekilde ulaşmak, derneğimiz hakkında bilgi ve duyurular yapmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca diğer sosyal medya hesaplarımıza da sitemiz ana sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.